Sergi için kedinin doğru hazırlaması

Son zamanlarda profesyonel kozmetik malzemeler olmadan kediyi sergiye nasıl hazırlanması gerktiğini soruyorlar. Maalesef bu malzemeler Turkiyede bulunmuyor. Siz ile birkac sırlarla paylasmak istiyorum.

  • Kedinizin gözleri, kulakları ve burnu temiz olmalıdır. Göz ve burun özel veteriner kliniklerinde satılan çözümle, ya da papatya çayı ile silinebilir. Kulaklar temizse-dokunmayın. Kirli ise herhangi pamuk diski kullanıp makyaj malzeme ile temizleyebilirsiniz.
  • Dört pençelerinde pençeleri kesin. Kesmek gereken kısım-şeffaf olan uçlardır. Özel makasla kesmeniz gerekiyor, öyle bir makas bulunmuyorsa normal makasla kesebilirsiniz.
  • Yıkamadan önce kediyi masaj tarakla değil sıradan bir tarakla taramanız öneriliyor. Kediyi tararken sakin bir sesle kediyi seviyoruz. Kedinin kaçmasını önlemek için banyonun kapısının kapalı tutulması tavsiye edilir.
  • Kediyi boş banyoya koyunuz ve özel yağ alma macunu alınız, ama eğer özel yağ alma macunu yoksa bulaşık deterjanı Fairy da uygundur (Dikkat! Fairy 1:6 oranında su ile karışıtırınız). Sonra macunu veya Fairy ile ilk önce kedinin en kirli yerlerini (kulak arkası, bel, kuyruk) sürünüz. Kedi tamamen sürüldükten 5 dakika sonra bulaşık için basit süngeri su ile ıslatıp tüm kediyi sürün. Bundan sonra, sabunlu kediyi yine tarayın ve 5-7 dakika öyle bekleyiniz ve ancak ondan sonra kediyi su ile yıkayınız. Kediyi sabun veya Fairy hiç kalmaması için iyice durulayın.
  • Kediler için şampuan alınız. Eğer yoksa yağlı saçlar için şampuan da uygundur. Bulaşık için süngeri ile şampuanla sürün. İyice durulayın.
  • Kediler için özel bir bakım kremi yoksa, kediyi limon suyu ile (1 limon 5 litre su ile karıştırın) durulayınız.
  • Büyük 2-3 tane havlu alınız ve sırayla onların içine kediyi sarınız ve tüyünü kurutunuz. Tüyü kuruttuktan sonra tarak ile tarayınız. Kediyi kurutma makinesi ile çok iyi tarayınız, ama kedi korkuyorsa, kurutma makinesi gerekmez, kendisi kurusun.

Böylece kedi onu yıkarken sizi çizmesin diye onu kendinize arkasıyla koyun ve kaçmasın diye omuz başını tutunuz. Eğer kedi yıkamakta az deneyiniz varsa iki kişi yıkayınız.

İyi şanslar! Sizin Kedileriniz en güzel olsun!