Kedi sahiplerin dikkatine

Anlamanız gereken ilk şey, şudur ki, stresli veya sevinçli olan sadece siz değilsiniz, aynı zamanda sizin kediniz de stresli veya sevinçli olabilir. Onun açısından da herşey değişmiştir : yanında annesi, kardeşleri yoktur, ortamı tamamen farklıdır ve annesinin kokusu artık yoktur, sesler yabancı, yiyecekler ve su da farklıdır, tuvalet leğeni (havuzu) bile eskisinden farklıdır. O (kedicik) ise öyle küçücüktür! Bütün bunlara birden bire nasıl alışabilir?

İlk günlerde, kediciğin baba evinde (daha doğrusu anne evinde) alışık olduğu beslenme rejimini ve besin oranını değiştirmemeye gayret gösterin. Hatta sizler kedilerin beslenmesi konusunda farklı düşüncelere sahip olsanız bile.

Hatırlayın, onun HER ZAMAN taze suyu olmalıdır (Size, kedicik onu içmiyor gibi görünse bile). Kedinizin, iki-üç gün içinde normal olarak beslenmeye başlayacağını düşünüyorum.

Aşağıda belirtilen yaştaki kediyi, şu şekilde beslemelisiniz:

 • 1,5 aylık – 2,5 – 3 aylık arası kediyi günde 5 – 6 defa
 • 2,5 - 3 aylık - 4 aylık arası kediyi günde 4 – 5 defa
 • 4 – 6 aylık arası kediyi günde 3 – 4 defa
 • 6 – 10 aylık arası – günde 2 – 3 defa
 • 10 aylık ve üzeri – günde 2 defa

Kediciği eve getirdiniz

Daha yolda, evladınızın yerini (leğenini) nereye koyacağınızı düşünün. Yeni “çocuğun” ilk tanışacağı yerin, tuvaleti olmalıdır. (Yiyecek ve içeceği o öyle ya da böyle kendisi bulur. Tuvaletini ise kaçırabilir: o daha küçücüktür).

Kedi sahibinin yardımı

I. Kediciğin, Sizin evinizdeki ilk günleri

 • Kediciği eve getirir getirmez, hemen onun için hazırlanmış tuvalet yerine (leğenine) götürün. Onu üzerine koyun ve 3-5 dakika boyunca okşayın, hatta yavaşça tutarak. Daha sonra elinize alabilirsiniz ve yiyeceği ve içeceği bulunduğu kaplara götürebilirsiniz.
 • Aynı bu ilk gününde, kediciğe uyum sağlayabilmesi için 0,5 – 1 saat izin verin. Daha sonra, 15 dakika boyunca onunla oyun oynayın (ince bir sopa veya küçük bir topla veya fare ile). Oyundan sonra onu tırnak bileme aletinin yanına götürün ve ilk once bir ön pençesini, sonra da diğerini aletin üzerinde gezdirin (kaşıyın).
 • Aynı gün içerisinde kediciği bir kaç kez onun için ayrılan yere ve bileme aletine götürün. Bileme aleti üzerinde kediciğin pençesiyle aynı hareketleri tekrarlayın.
 • İleride kedinizin, masanın üzerine çıkmasını veya evinizin herhangi bir yerine gitmesini istemiyorsanız, ona daha İLK günden itibaren bunu yapmasına izin vermeyin! Tüm yalvarmalarına ve üzgün gözlerine aldırmayın.

II. Ailenizin yeni üyesinin kabul edilmesi

 • Tırnak bileme aleti (kedilerin dikkatini çeken, kokulu – kedi naneli olması daha iyidir).
 • Leğen ve gerekirse doldurucu.
 • Yiyecek için iki kase ve su için 1 kap (bardak).
 • Az sayıda oyuncak : fare, küçük top, ince sopa.
 • Yiyecek: et (dana eti), tavuk göğsü, herhangi bir kuru gıda (örneğin, kediler için “ROYAL CANIN”, “ACANA”, “Orijen” ), her türlü konserve çeşitleri (örneğin: “ROYAL CANIN”, “PURINA, “GOURMET” ).
 • Vitaminler.
 • İlaçlar:
  • Kulakları temizlemek için kulak temizleme çubukları alın.
  • Gözlerin temizlenmesi için – pamuk ve özel mahlul (veteriner doktorundan satın alabilirsiniz).
  • “Aspirin, kediler için ölüm tehlikesi taşıyan ilaçtır! Kedilere verilmez!
  • Kedinin hastalanması durumunda, veteriner doktoruna başvurunuz.

III. Yıkama (kedi banyosu)

Kediciği, 2 -3 ayda, veya ayda bir yıkamak gerekir. Bir kabı, 38 – 39 derece suyla doldurun. Küvete, sıcacık, hoş, ısısı 38 derece olan su dökün. Duşu (veya musluğu), su gürültüsüyle kediciği korkutmaması için, kapatın. Kediciğin pençeleri kayıp korkmaması için, küvete eski bir bez koyunuz. Kediciği küvette bezin üstüne koyunuz ve elle tüylerini iyice ıslatınız. Daha sonra, kediler için özel şampuanla ovalayınız. Kediye sıcacık su dökerek ve suyun kulaklarının içine gitmemesi için özen göstererek, üzerindeki şampuanı durulayınız. Sonra da gerektiği gibi, yaş yavruyu yumuşacık havluyla kurulayınız.

IV. Tırnakların kesilmesi

Tırnakları, uzama ölçüsüne gore, fakat sadece “beyaz” uçlarını kesmeniz tavsiye edilir. Özel tırnak makasları (kesicileri) de kullanabilirsiniz (hayvanlar için özel mağazalarda satılırlar).

V. Kediciğin ilerideki beslenmesi

Kediciğin, evinizde 10 – 14 gün kaldıktan sonra, yiyeceklerini çeşitlendirmeyi deneyebilirsiniz. Fakat her yeni ürünü, yavru organizmasının reaksiyonunu (tepkisini) ölçmek için, azar – azar veriniz. Kedicikte, aynen insanlarda olduğu gibi, herhangi bir yiyeceği hazmedememesi, alerji, v.s. gibi durumların ortaya çıkabileceğini unutmayın. Yoğurt, çok pişmemiş veya az haşlanmış sebze verebilirsiniz,fakat pancar, fasulye, bezelye hariç. Suda az pişmiş tavuk (beyaz et) vermek iyi gelir. Hiç bir zaman kemik vermeyin – midesi ve bağırsakları delinebilir. Dana etini, önceden dondurulmuş veya haşlanmış, ya da haşlanma seviyesine sadece getirilerek soğutulabilir ve kediye verilebilir. Süt , küçük kedilerde ishale sebep olabilir, bu yüzden vermemek gereklidir. Balık, haşlanmış olarak veya suda pişirilmiş olarak (kemiksiz) haftada en çok 2 – 3 defa verebilirsinzi. Tüm diğer kalan yiyecekler ise mantıklı olarak verilir: Yağsız, Tuzsuz, Acısız, Baharatsız (kedilerde koku algılama becerisini körleştirmemek için), v.s.