Tarihçesi

Bu mükemmel ve kediler hakkındaki standatr düşüncelere benzemeyen böyle bir cinsin nasıl ortaya çıktığını büyük ihtimalle kimse söyleyemez...

Kah tavşan, kah vaşak, kah köpek... doğanın metamorfozları sık sık açıklanamıyor, fakat tek anlamıyla tam böyle bir alışılagelen vücut yapısı ve kısa kuyruğun Kuril adalarından alelalde “kedilerin” yaşamaları için gerekliydi. Bu kedilerin kuyrukları, daha doğuşlarından itibaren kısadırlar, onları kesmiyorlar. Aynı şekilde, kuril bobteyllerin vahşi orman kedileri oldukları doğrultusunda yanlış bir düşünce vardır, bu tamamen yanlıştır, bunlar böyle bir çarpıcı dışgörünüşü olan alışılagelmiş ev kedileridir. Tabii ki, adadaki kötü hayat şartları üzerlerine izlerini bırakmıştır, Kuril bobteylleri güçlü vücutlara, sağlam pençelere ve tecrübeli bir avcının dikkatli bakışlarına sahipler.

Bu olağanüstü kedileri, karaya (kıtaya) ilk defa askerler ve geologlar getirmişlerdir, onların sayesinde “Kuril bobteyl” cinsi dünyayı görmüştür. Daha sonra , bu mucize kedilerden büyülenen kediyüretici meraklıları, bu cinsinin geliştirilmesi ve felinolojik sistemlerinde tanınması için çalışmalara başlamışlardır.

Şu anda kuril bobteylleri, her gün daha da ünlü olurlar, fuarlara aktif olarak iştirak ediyorlar, ödül kazanıyorlar ve güzellikleriyle, doğal zarafetleriyle ve olağanüstü temperamanlarıyla (yaradılışlarıyla) felinolojik(kedi inceleme) sistemi yürüten eksperleri(uzmanları), kedi severleri ve alelade seyircileri büyülüyorlar.